رشد فوق‌العاده ارز دیجیتال بیت پی یک سال پس از عرضه

رشد فوق‌العاده ارز دیجیتال بیت پی یک سال پس از عرضه

ارز دیجیتال بیت پی موسوم به بی‌تی‌سی‌پی (BTCPay) درست یک سال پس از عرضه رشدی فراتر از انتظار خالق خود را رقم زده است.

 

ارزجو: نیکولاس دوریر (Nicolas Dorier) در ماه آگوست ۲۰۱۷ در پاسخ به توییت شرکت بیت پی (BitPay) برای اولین بار به پروژه خود اشاره کرد و مدعی شد که بی‌تی‌سی‌پِی (BTCPay) کاری خواهد کرد که یکی از پرطرفدارترین سیستم‌های پردازش پرداخت از رده خارج شود.

او دو ماه بعد در قالب یک پست توییتری دیگر توضیح داد که بی‌تی‌سی‌پِی قرار نیست «جای بیت پی را بگیرد» و اینکه پروژه وی قرار است به‌ عنوان یک گزینه ثانویه جدید و بهبود یافته مطرح شود، یک جایگزین غیرمتمرکز برای کسب‌وکارهایی که به دنبال یک شیوه آسان‌تر جهت پذیرش بیت کوین هستند.

حالا که یک سال از آن زمان گذشته، پروژه دوریر بیش از حد انتظار وی رشد نموده است. با توجه به پشتیبانی تیمی از برنامه‌نویسان منبع باز و تقاضای فزاینده از طرف اجتماعی از کاربران وفادار، سیستم بی‌تی‌سی‌پِی دامنه پوشش خود را فراتر از بیت کوین بسط و گسترش داده و بسیاری از پرطرفدارترین افزونه‌های پایانه فروش (PoS) را نیز در درون خود تعبیه نموده است.این یک موفقیت خیره‌کننده بوده است. اما برای پروژه‌ای که در قالب یک کار تفننی آغاز شد، این موفقیت از برخی جهات موجب پیچیدگی‌هایی شده است.

بیت کوین بلاک چین ارزهای دیجیتال بیت پی

چنگال در برابر چنگال

دوریر پروژه بی‌تی‌سی‌پِی را زمانی آغاز کرد که پیشنهاد تغییر پروتکل (هارد فورک) بیت کوین آشفتگی‌هایی را در میان طرفداران این ارز دیجیتال موجب شده بود. دوریر در گفتگو با نشریه «بیت کوین مگزین» اظهار داشت که رویکرد بیت پی در قبال اقدام بسیار بحث‌برانگیز فوق از جمله دلایلی بود که به خلق بی‌تی‌سی‌پِی انجامید.

او در این باره می‌گوید: «بی‌تی‌سی‌پِی زمانی ایجاد شد که بیت پی در تلاش بود تا کسب‌وکارهای تحت پشتیبانی خود را به استفاده از یک ارز جایگزین به جای بیت کوین وادار سازد. اولویت بی‌تی‌سی‌پِی کسب اطمینان از این موضوع بود که همه نرم‌افزارهای طراحی شده برای بیت پی با حداقل تغییرات بر روی بی‌تی‌سی‌پِی نیز اجرا می‌شوند.»

همچنین بخوانید: خرید ارز دیجیتال ، خرید بیت کوین ، خرید اتریوم ، خرید تتر ، خرید ترون ، خرید شیبا اینو ، خرید پرفکت مانی ، خرید لونا کلاسیک

ارز جایگزین مورد اشاره دوریر در واقع بی ۲ ایکس (B2X) نام داشت که محصول هارد فورک [تغییر پروتکل] ناموفق سگویت ۲ ایکس (Segwit2x) بود. این تغییر پروتکل که در آن زمان یک پیشنهاد بحث‌برانگیز به شمار می‌رفت قرار بود محدوده وزنی بلوک بیت کوین را دو برابر کند. در حالی که طرفداران آن چنین اقدامی را یک راهکار لازم جهت حل مسئله مقیاس‌پذیری می‌دانستند، مخالفان اما استدلال می‌کردند که چنین چیزی به بروز آسیب‌پذیری‌های امنیتی می‌انجامد. بسیاری از همین مخالفان نسبت به جلسه توطئه‌گرانه‌ای که به تولد نسخه تغییر پروتکل یافته انجامید بی‌اعتماد بودند.

این تغییر پروتکل البته هیچ‌‌گاه اتفاق نیفتاد. با این وجود، تعدادی از شرکت‌های مرتبط با بیت کوین در سطح دنیا از آن حمایت می‌کردند. بیت پی جزو فهرست شرکت‌های نه چندان کم‌اهمیتی بود که می‌گفتند با سگویت ۲ ایکس همانند بیت کوین رفتار خواهند کرد.

دوریر طرفدار این ایده نبود. وی که خود بخشی از جنبش NO2X (نه به تغییر پروتکل) بود تصمیم گرفت در مواجهه با آنچه که به زعم خود تصمیم نابرابر و متمرکز بیت پی مبنی بر پشتیبانی از بی ۲ ایکس می‌دانست سیستم بی‌تی‌سی‌پی را ایجاد کند.

سیستم جایگزین وی قرار بود رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) پردازشگر بیت پی را شامل شود بدون آنکه با ریسک طرف قرارداد یا سرپرستی متمرکز که مشخصه ذاتی فناوری مادر بود توأم باشد. دوریر در راستای خلق این جایگزین صرفاً کد منبع باز بیت پی را تغییر داد.

دوریر در این باره می‌گوید: «طراحی مجدد کل آن زمان زیادی از من می‌گرفت. من با استفاده از رابط برنامه‌نویسی کاربردی بیت پی می‌توانم نرم‌افزار منبع باز آنها را تغییر دهم و ترتیبی دهم که بر روی بی‌تی‌سی‌پی اجرا شود.»

در قالب استفاده از بی‌تی‌سی‌پی، کاربران هیچ‌‌گاه کنترل خود بر روی ارزهای خصوصی خویش را از دست نمی‌دهند و حتی می‌توانند در راستای پشتیبانی از خدمات پلتفرم، از گره‌های خود میزبانی کنند. همانگونه که دوریر گفته است، این امر بستری فراهم می‌آورد تا چیزهای جدید نظیر گنجانیدن شبکه لایتنینگ (Lightning Network) یا تبادلات اتمی به آسانی امکان‌پذیر شوند.

بیت کوین بلاک چین ارزهای دیجیتال

پلتفرم جدید با خدمات جدید (و سکه‌های جدید)

بی‌تی‌سی‌پی کسانی که چندان با فناوری آشنایی ندارند را نیز فراموش نکرده است.

میزبانی گره بر روی پلتفرم آژور (Azure) مایکروسافت به کسب‌وکارها امکان می‌دهد تا تنها با یک کلیک به این پلتفرم دسترسی پیدا کنند. کسب‌وکارها تنها باید به یک شخص ثالث پول بپردازند تا به نمایندگی از آنها از پروژه بی‌تی‌سی‌پی میزبانی کند. دوریر بیان داشت که این سرویس میزبانی گره پرطرفدارترین و قدیمی‌ترین سرویس موجود است، هرچند یک رقیب نوظهور دارد به قلمرو آن پای می‌گذارد. سرویس لونا نود (Luna Node) در حال جذب طرفدار در میان کسب‌وکارهایی است که از سیستم بی‌تی‌سی‌پی استفاده می‌کنند، زیرا میزبانی از گره بر روی این سرویس ارزان‌تر تمام می‌شود (۱۰ دلار ماه در مقایسه با قیمت آژور که ۶۰ دلار در ماه است). علاوه بر کاهش هزینه، لونا نود همچنین پرداخت با بیت کوین را نیز قبول می‌کند و به ادعای دوریر از تنظیمات راه‌اندازی درک‌پذیرتری برخوردار است.

در ارتباط با کسب‌وکارها، منسجم‌ترین افزونه‌های بی‌تی‌سی‌پی عبارتند از دروپال (Drupal)، ووکامرس (WooCommerce)، مگنتو (Magento)، و پرستاشاپ (PrestaShop). دوریر به ما گفت که افزونه شاپیفای (Shopify) «بیش از همه مورد تقاضاست»، هرچند او توضیح داد که مگر آنکه شرکت بزرگی باشید در غیر این صورت به سختی می‌توان به سراغ آن رفت.

آن دسته کسب‌وکارهایی که از سیستم بی‌تی‌سی‌پی استفاده می‌کنند در مقایسه با بیت پی به گزینه‌های پرداخت بیشتری دسترسی دارند به گفته دوریر، اگرچه بی‌تی‌سی‌پی «عمدتاً بر روی بیت کوین متمرکز است»، اما طراحان آن گزینه‌های پشتیبانی از لایت کوین، دش (dash)، داج کوین (dogecoin)، مانا کوین (monacoin)، بیت کوین گلد، فدرکوین (feathercoin) گراستل‌گوین (groestlcoin)، وایاکوین (viacoin) و پالیس (polis) را نیز به آن افزوده‌اند. دوریر معتقد است که علاقه‌مندی کافی نسبت به استراتیس (stratis)، مانرو (monero)، و اتر (ether) نیز جهت پشتیبانی از آنها وجود دارد، هرچند وی تأکید کرد که زحمت ادغام آنها بر دوش جامعه فعالان ارزهای جایگزین خواهد بود، زیرا او خود اقدام به افزودن آنها نخواهد کرد.

بیت کوین بلاک چین ارزهای دیجیتال

رشد سیستم با مشکلات و محدودیت‌هایی همراه است

بی‌تی‌سی‌پی با اینکه موفقیت سریع‌الرشدی را تجربه نموده، اما مشکلات و محدودیت‌های خود را نیز دارد.

یکی از این مشکلات عدم پشتیبانی از ارزهای واقعی است. یکی از مزایای خدمات متمرکز و قیم‌مآبانه بیت پی این است که سیستم مذکور قادر است از تبدیل ارز دیجیتال به ارز واقعی پشتیبانی کند. بی‌تی‌سی‌پی به‌ عنوان یک سیستم غیرمتمرکز فاقد این ویژگی بر روی پلتفرم خود است.

با این وجود، دوریر در تلاش است تا نقدینگی را وارد پلتفرم کند، هرچند وی در این باره گفت که راهکارهای مربوطه هنوز به اندازه کافی توسعه نیافته‌اند که بتوان درباره آن به‌ طور جدی صحبت نمود.

یکی از این راهکارها یک افزونه مبادلاتی است که به کسب‌وکارها امکان می‌دهد تا معاملات را در صرافی‌ها عرضه نموده و به صورت خودکار به فروش برسانند. دوریر در این باره هشدار داد: «این کار البته دردسرهای حسابداری برای کسب‌وکارها به همراه می‌آورد.» بنابراین، پلتفرم مذکور باید «یک قابلیت حسابداری خوب نیز عرضه کند.»

بنا بر گفته دوریر، در یک مدل دیگر، «صرافی‌ها از طرف کاربر از بی‌ای‌سی‌پی میزبانی می‌کنند و ارزهای دیجیتال را با پول واقعی مبادله می‌کنند، درست همان کاری که بیت پی می‌کند. این امر به حل‌وفصل مشکلات مرتبط با حسابداری نیز می‌انجامد»، هرچند این کارکرد به سمت همان خدمات متمرکز و قیم‌مأبانه تغییر جهت می‌دهد که بی‌تی‌سی‌پی به دنبال دوری از آن‌ها است.

جدای از مشکلات مربوط به پشتیبانی از پول واقعی، موفقیت بی‌تی‌سی‌پی در مقطعی برای دوریر دردسرساز شد. همانگونه که قبلاً گفته شد، این پلتفرم در بدون امر در قالب یک پروژه تفننی آغاز شد. اکنون، این پروژه تک‌نفره به منشأ و خاستگاه توسعه منبع باز تبدیل شده و دوریر که دارای دو منصب مقاطعه‌ای در متاکو (Metaco) و دی‌جی لب (DG Lab) است می‌گوید «دیگر توانی برایش باقی نمانده است.»

او در این باره توضیح می‌دهد: «چالش کنونی این نیست که در تنگنا قرار گرفته‌ام… این روزها قادر نیستم از پس این همه مشکلات و درخواست‌ها بر بیایم. به همین خاطر برایم مقدور نیست برای ایجاد قابلیت‌های مدنظر خودم وقت بگذارم.»

با این وجود، گروهی از برنامه‌نویسان وفادار به بیت کوین کمک کرده‌اند تا بار وی سبک شود. برجسته‌ترین این برنامه‌نویسان با نام مستعار بیت کوین شرت (itcoinShirt)، راکستاردور (Rockstardev)، و کاکس (Kukks) شناخته می‌شوند. این برنامه‌نویسان در قالب فعالیت‌های خود همچنین دست به اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی زده‌اند، امری که بدون شک با رشد بی‌تی‌سی‌پی بر بار مسئولیت دوریر می‌افزاید.

البته این رشد، اگرچه دردسرآفرین، اما به معنای رونق و شکوفایی پلتفرم بی‌تی‌سی‌پی است. دوریر قصد دارد خدمات عرضه شده را افزایش دهد و ویژگی‌هایی نظیر یک اپلیکیشن سرمایه‌گذاری جمعی، فاکتورهای اشتراک‌پذیر، مبادلات اتمی، و یک کارکرد بازیابی کیف پول را نیز اضافه کند.

با بسط و گسترش بی‌تی‌سی‌پی، دوریر امیدوار است گام‌های تحسین‌برانگیزی که طی یک سال فعالیت این پلتفرم برداشته را تداوم بخشد. هدف نهایی وی تبدیل بی‌تی‌سی‌پی به یک پلتفرم پیشتاز در صنعت پرداخت است.

او در این باره می‌گوید: «بی‌تی‌سی‌پی قدرت را مستقیماً به کاربر باز می‌گرداند. من می‌خواهم ثابت کنم که ما می‌توانیم رقابت کنیم و حتی بر سهولت استفاده از سرویس‌های متمرکز فائق آییم… نکته طنزآمیز اینکه، سرویس‌های متمرکز به گونه‌ای عمل می‌کنند که استفاده از آنها به ‌واسطه مقررات شناسایی هویت مشتری/مقابله با پولشویی (KYC/AML) روز به روز دشوارتر می‌شود، استفاده از سیستم بی‌تی‌سی‌پی روز به روز آسان‌تر می‌شود، زیرا ما مشغول برطرف سازی یک مشکل مرتبط با تجربه کاربری هستیم، نه یک مشکل مقرراتی.»

برچسب ها:

دیدگاه ها

برای ارسال نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

وارد شوید